„Młyn w objęciach rzeki do dziś trwa...”

„Tam gdzie rzeka wolno toczy swój bieg, młyn w objęciach rzeki do dziś trwa…” – niech fragment słów L.A. Moczulskiego do piosenki Skaldów zapowie treść tego artykułu. Muzeum pragnie się bowiem podzielić informacjami na temat postępujących prac przy skansenowskich młynach.

Już niebawem kolbuszowscy muzealnicy zaproszą turystów do odwiedzenia nowej wystawy w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej pn. „Młynarstwo. Siła wiatru i wody. Opowieść o tradycyjnym młynarstwie ludowym”, która jest przygotowywana w ramach dwuletniego projektu „Dawny przemysł wiejski…”.

Młyn wodny z Żołyni Dolnej in situ – obecnie znajduje się w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej

Przedsięwzięcie wchodzi właśnie w ostatni etap realizacji. Na ukończeniu są prace przy wykonaniu wystawy multimedialnej, dzięki której odwiedzający będą mogli wirtualnie prześledzić historię młynarstwa, zapoznać się z funkcjonowaniem urządzeń wewnątrz młynów wodnych i wiatraków, a najmłodsi – dzięki grze interaktywnej – poznać podstawowe terminy używane w młynarstwie. Twórca ludowy Jan Puk – stolarz – kończy budowę ruchomych modeli wiatraków, a drukarnie przygotowują plansze informacyjne i folder dotyczący wystawy.

Ilustracje na planszach, które będą częścią ekspozycji dotyczącej młynarstwa

Oprócz materiałów informacyjnych w formie plansz, wystawy czy wydruku, będzie można obejrzeć pracę młynów na żywo, aby uświadomić sobie, jak złożonym i przemyślanym procesem było pozyskiwanie mąki – jednego z podstawowych składników naszego pożywienia.

Otwarcie ekspozycji planowane jest 4 listopada. Później wystawa będzie otwarta dla zwiedzających przez cały rok.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

AF 3360040.JPG
AF 3360266.JPG