Nowy eksponat z warsztatu kolbuszowskiego

Okres bożonarodzeniowy to czas dzielenia i obdarowywania się. W niejednym z nas budzi się dziecko, gdy rozpakowuje prezent znaleziony pod choinką… Co znalazło się pod choinką muzealną?

Nasze bożonarodzeniowe drzewko do małych nie należy, gdyż zmieściła się pod nim słusznych rozmiarów komoda wytworzona przez sławnych w świecie kolbuszowskich stolarzy prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w.

Główną ozdobę eksponatu o klasycystycznym charakterze stanowią, typowe dla mebli kolbuszowskich, geometryczne motywy wykonane z wzorzystego, orzechowego obłogu. Prostokątne pola obwiedzione paskami o ciemniejszym odcieniu, ułożonymi artystycznie w narożach, zdobią blat, boki i fronty szuflad komody. Uroku, niczym biżuteria, dodają jej zaś oryginalne okucia.

Dodatkową radość niesie fakt, że mebel od powstania do nabycia przez Muzeum pozostawał w rękach jednej rodziny. Jako że właściciele znali jego wartość, był chroniony przed wichrami historii i poddawany pieczołowitym zabiegom pielęgnacyjnym. Sprawiło to, że zachował się do dziś w dobrym stanie.

Z przyjemnością prezentujemy Wam nasz nowy eksponat!

MKL_20221227_5998.jpg
MKL_20221227_6002.jpg