Na Zielną warsztaty

Warsztaty zielarskie w święto Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia zajmiemy się Wami od przedpołudnia aż do wieczora. Nauczymy rozpoznawać zioła, pleść wianki zielne, nakarmimy i zaprosimy na mszę świętą z poświęceniem ziół.

Święto Matki Boskiej Zielnej ma w Polsce bogatą tradycję. Ten dzień obfituje w wiele zwyczajów, które my w skansenie chcielibyśmy przypominać i utrwalać. Z pomocą zielarki Hanny Świątkowskiej zapoznamy się z gatunkami ziół, ich właściwościami leczniczymi oraz tym, jakie właściwości (nie tylko lecznicze!) przypisywali im nasi przodkowie. Będziemy wraz z przewodnikiem zwiedzać zagrodę z Lipnicy, której wystrój nawiązuje do tego sierpniowego święta oraz kościół św. Marka Ewangelisty. W sali warsztatowej szkoły z Trzebosi przed mszą odbędą się jeszcze jedne warsztaty – wykonywania bukietów zielnych, a w kuchni przez cały dzień panie z KGW przyjmować będą zgłodniałych turystów.

Oto plan świątecznego dnia:

10.00 – 13.30 – warsztaty dotyczące ziołoznawstwa i rozpoznawania roślin prowadzone przez Hannę Świątkowską
13.00 – 16.00 – cogodzinne zwiedzanie kościoła z przewodnikiem
13.00 – 17.00 – zwiedzanie zagrody z Lipnicy z przewodnikiem
16.00 – 17.45 – warsztaty z wykonywania bukietów zielnych prowadzone przez Urszulę Rzeszut-Baran i Karolinę Migurską
18.00 – msza św. z poświęceniem ziół odprawiana w intencji Lipniczan oraz muzealników i regionalistów, celebrowana przez ks. dra Piotra Setlaka z Lipnicy
10.00 - 18.00 – tradycyjne jadło przygotowane przez gospodynie wiejskie (Szkoła w Trzebosi)

Harmonogram warsztatów:

spotkanie dotyczące ziołoznawstwa i rozpoznawania roślin:
godz. 10.00 – 11.30 / gr. 1
godz. 12.00 – 13.30. / gr. 2
Koszt: 20 zł (1 osoba), 30 zł (rodzic i dziecko), 40 zł (rodzina)

nauka wykonywania bukietów zielnych:
godz. 16.00 – 16.45 / gr. 1
godz. 17.00 – 17.45 / gr. 2
Koszt: 10 zł (1 osoba), 15 zł (rodzic i dziecko), 20 zł (rodzina)

Muzeum zapewnia wszystkie materiały. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , tel. 17 227 12 96 (w dni robocze) lub 669 001 223 (w sobotę i niedzielę).

Dla tych, którzy nie skorzystają tego dnia z naszej oferty warsztatowej wstęp do skansenu wyniesie:

10 zł – bilet normalny,
7 zł – bilet ulgowy,
dzieci poniżej 7. roku życia  wstęp bezpłatny.