Rozhulane „Prezentacje…”

Tematem 22. Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków będzie taniec – dziedzina, która łączy muzykę, śpiew, ruch i spotkanie. Zapraszamy… 3 czerwca od 12.30 do 19.00 będziemy zajmować się hulankami!

„Prezentacje…” to największa doroczna impreza plenerowa w kolbuszowskim skansenie. Jest ona organizowana od 1997 r. Jej założeniem jest pokazywanie zanikających już rzemiosł oraz autentycznej twórczości ludowej. Głównym tematem tegorocznego spotkania będzie taniec – dziedzina folkloru bardzo wrażliwa na zmiany. W związku z tym program imprezy jest bogaty w wydarzenia związane z tą wyjątkową formą zabawy. Będą opowieści o tańcach magicznych, hulankach postaci z baśni i dawnych wierzeń, wspomnienia o dawnych potańcówkach i mistrzach tańca tradycyjnego. Do tego – naturalnie – warsztaty oraz pokaz na scenie, nauka ludowych przyśpiewek i filmy dokumentacyjne dotyczące różnych rodzajów tańca z pobliskich terenów. Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła artystycznego, potraw regionalnych oraz wydawnictw i płyt z muzyką ludową.

Program:

W szkole z Trzebosi (12.30 – 16.00)

Opowieści o tańcach – Jolanta Dragan
Projekcja filmów dokumentacyjnych związanych z tańcem

Prezentacje twórczości (12.30 – 17.00)

Rzemiosła nawiązujące do tańca: krawiectwo, hafciarstwo, gorseciarstwo, szycie magierek, wyplatanie kapeluszy ze słomy, wicie wianków z bibuły.

Rzemiosła różne: tłoczenie oleju z siemienia lnianego (godz. 13.45 oraz 15.30), garncarstwo, rzeźba ceramiczna, zabawkarstwo, plecionka z wikliny, plecionka ze słomy, plecionka z korzenia sosny, rzeźbiarstwo, wycinankarstwo, malarstwo i zdobnictwo ludowe

Ponadto kiermasz rękodzieła artystycznego, potraw regionalnych oraz wydawnictw i płyt z muzyką ludową.

Występy na scenie (15.00 – 19.00)

15.00 – 15.20 – Kapela Jurka Wrony z Kolbuszowej
15.20 – 15.40 – powitanie gości, odczytanie protokołu z konkursu „Kultura wsi. Moja kultura”
15.40 – 16.15 – Zespół Pieśni i Tańca „Kamień” z Kamienia – tańce narodowe i lasowiackie
16.15 – 16.45 – Warsztaty oberka, nauka przyśpiewek do tańca
16.45 – 17.10 – Zespół Pieśni i Tańca „Familia” z Rudołowic – tańce przeworskie i rzeszowskie
17.10 – 17.40 – Warsztaty polki, nauka przyśpiewek do tańca (ok. godz. 17.10 – 17.40)
17.40 – 18.00 – Kapela „Cmolaskie Chłopoki” z Cmolasu
18.00 – 18.30 – Zespół „Folusz” z Giedlarowej – fragment widowiska „Giedlarowskie wesele”
18.30 – 19.00 – Kapela „Przewrotniacy” z Przewrotnego – Henryk Marszał gra do tańca

Warsztaty tańca poprowadzi Jadwiga Kula, a przygrywać będzie Kapela Pawła Płudowskiego.

22. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków - plakat autorstwa Izabelli Kędzierskiej

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018 Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018

Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Patronami medialnymi są:

Polskie Radio DwójkaTVP3 Rzeszów  Katolickie Radio VIA Polskie Radio Rzeszów Nowiny24.pl Nowiny Gazeta Codzienna

WitrynaWiejska.pl KulturaLudowa.pl hej.mielec.pl  Korso biznesistyl.pl