aktualności

Kultura wsi. Moja kultura – wyniki konkursu

Wyniki drugiej edycji konkursu

Kilkudziesięciu młodych ludzi odpowiedziało na naszą prośbę o wcielenie się w rolę badaczy współczesnej wsi i, używając różnych mediów, spróbowało opisać ją ze swojej perspektywy. Jury wskazało najlepsze prace.

Wieś zmieniała się przez ostatnich kilkadziesiąt lat w tak szybkim tempie, że opisanie wszystkich przemian i ich skutków jest dla badaczy nie lada wyzwaniem. Miejscowości, w których mieszkają dzisiejsi nastolatkowie różnią się diametralnie od tych, w których wychowywali się ich dziadkowie i pradziadkowie. Dlatego nasze Muzeum postanowiło spróbować spojrzeć na wieś oczyma jej młodych mieszkańców. Uczestnicy konkursu "Kultura wsi. Moja kultura" mieli przedstawić zdjęcia ze starych albumów, ważne dla siebie miejsce we wsi lub osobę, bez której ich wieś nie byłaby taka sama...

22 maja jury w składzie: Elżbieta Dudek-Młynarska (etnograf, pracownik Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie), Jolanta Danak-Gajda (etnomuzykolog, dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów), Izabela Wodzińska (historyk, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej), Jolanta Dragan (etnograf, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej) i Janusz Radwański (etnolingwista, pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej) obradowało w szkole z Trzebosi na terenie Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Członkowie zapoznali się z 10 pracami w kategorii szkół gimnazjalnych oraz 12 pracami w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Jury po obradach ustaliło listę laureatów.

W kategorii szkół gimnazjalnych przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce: Igor Syper ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mielcu za pracę „O człowieku, który Mielec i okolice od powodzi uchronił”.

II miejsce: Aleksandra Guzik, Emilia Bałuka, Anna Kwolek z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie za pracę „Odkrywając szkolne wspomnienia”.

III miejsce: Zuzanna Gładysz, Marek Dziuba, Dawid Smuga z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie za pracę „Piękno to zagadka”.

Wyróżnienie: Aleksandra Magdziak, Wiktor Marek, Dominik Pencak z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Zręcinie za pracę „Ignacy Łukasiewicz – król nafty”.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

I miejsce: Patryk Puszkar, Mikołaj Oględziński, Michał Kuryś z Technikum nr 2  w Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie za pracę „Życie mieszkańców Grabownicy i Humnisk”.

II miejsce: Mateusz Gładysz  z Technikum nr 2  w Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie za pracę „Izdebki – mój cały świat”.

III miejsce ex aequo: Julia Bąk z Technikum nr 2  w Zespole Szkół Budowlanych w Brzozowie za pracę „Złote ręce babci Stefanii” oraz Michał Krawiec i Bartłomiej Zięba z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu za pracę „Co z rąk, to ma duszę”.

Wyróżnienie: Natalia Cwynar z II LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Sanoku za pracę „Moje miejsce. Klasztor na Mariemoncie w Zagórzu”.

Wszystkim laureatom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy!!