aktualności

Opowieści z dreszczykiem…

W ramach cyklu „Co niedzielę w zagrodzie” 22 lipca poszukamy w żarnach gniotka, w kominie mamuny, a nad wodą topielicy. Sprawdzimy, w których chałupach mieszkają bożęta i gdzie piszczy stara bida…

W tajemniczy świat ludowych demonów wprowadzi nas Sylwia Zawiślak z pomocą własnoręcznie wykonanych linorytów przedstawiających te postaci.  Artystka opowie o nich, a potem przeprowadzi warsztaty linorytnicze, podczas których z pomocą drewnianych łyżek i rękawic będziemy odbijać wizerunki bohaterów ludowych wierzeń.

Panie z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego opowiedzą o tym, jak dawnej odczyniało się uroki rzucone przez czarownice, a Joanna Rey z pracowni „Splot” pokaże, jak wykonuje się lalki motanki z kolorowych tkanin, kaszy i innych naturalnych materiałów.

Zorganizowaliśmy także – dla tych najodważniejszych – grę terenową. Jej temat związany jest z ludowymi wierzeniami. Kto się podejmuje?

Aby zapisać się na warsztaty lub zaplanować swój udział w grze terenowej – sprawdź plan dnia!

Ponadto...

Wystawa malarstwa Kingi Kolouszek „Cząstki codzienności” – otwarta do końca sierpnia w każdą niedzielę w godz. 12.00 – 18.00 (spichlerz z Bidzin).

Wystawa fotograficzna „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach” – czynna codziennie w godzinach otwarcia skansenu (chałupa z Żołyni Dolnej).

W tym dniu udostępniamy dla zwiedzających wnętrza kościoła z Rzochowa i chałupy w zagrodzie z Jeziórka.

Wstęp do skansenu wynosi: 12 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy, 34 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7. roku życia – bezpłatnie.

Boginka.jpg
oblocznik.jpg
Poludnica.jpg
Topielec.jpg
Wiedzma.jpg