aktualności

„Kopiec pietruszki” – relacja nr 1

Pierwsze warsztaty z cyklu „Kopiec pietruszki” za nami. Poprowadziła je mistrzyni kuchni regionalnej – Janina Olszowy. Zasłuchani i w ferworze pracy uczestnicy nawet nie poczuli, kiedy minęły 3 godziny gotowania.

Pogoda była piękna – przejrzyste powietrze, słońce, kilka śnieżnobiałych chmur. Ktoś pomyśli: jakie to ma znaczenie przy gotowaniu? Otóż, jeśli trzeba do tego gotowania napalić pod blachą, to aura jest bardzo ważna. Cug był świetny, w piecu paliło się rewelacyjnie, aż huczało! Na blasze przygotowaliśmy bulion i gotowane warzywa na zupę krem z pietruszki oraz jabłek, ugotowaliśmy kurę z warzywami i w końcu marchew do placka serowo-marchewkowego. Ten ostatni rarytas w połączeniu z resztą składników wylądował w bratrurze. Nie trzeba dodawać, że wszystko smakowało wyśmienicie. Uczestnicy chwalili potrawy, przepisy i prowadzącą, babcia Janina chwaliła zdolną, pojętną, zdyscyplinowaną i chętną do pracy grupę. Warto było być!

Przepisy na smakołyki z pierwszego spotkania można pobrać tutaj.

Następne warsztaty odbędą się w ostatnią niedzielę października. Można się na nie zapisywać od pierwszego dnia tego miesiąca.

Zapraszamy!

Poniżej prezentujemy materiał, który został przygotowany przez dziennikarzy TVP3 Rzeszów w trakcie pierwszego spotkania z cyklu.