Wiatrak koźlak z Trzęsówki z ok. 1910 r.

Wiatrak z Trzęsówki jest największym młynem wiatrowym w naszym parku etnograficznym. Z zewnątrz niewiele różni się od innych stojących w skansenie, ale jego wyjątkowość tkwi w konstrukcji. Cały korpus tego młyna oparty jest na koźle – złożeniu dwóch potężnych skrzyżowanych belek ułożonych płasko na twardym podłożu i trzeciej – pionowej, zwanej królem. Kiedy młynarz chciał uruchomić wiatrak i nastawić go śmigami w stronę hulającego po polach żywiołu, musiał obrócić korpus za pomocą długich dyszli przymocowanych do ścian młyna. Wiatrak obracał się wokół nieruchomej osi.

W budynku mieści się wystawa historii młynarstwa wiatrowego. Wewnątrz można usłyszeć odgłosy pracującego młyna. Są tam także wyeksponowane drewniane modele wiatraków, na których dokładnie widać, czym różnią się od siebie paltraki, koźlaki i holendry. Na górnej kondygnacji przez drzwi mączne można podziwiać panoramę skansenowskiej wsi.