wystawy czasowe
„Natura koloru” – malarstwo Anny Zatorskiej
Zapraszamy do zwiedzania pulsującej kolorem i radością wystawy malarskiej Anny Zatorskiej. Ekspozycja pt. „Natura koloru” została przygotowana w XVIII-wiecznym spichlerzu z Bidzin.
Anna Zatorska urodziła się w 1981 r. w Kolbuszowej. Podstaw rysunku i malarstwa uczyła się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu pod kierunkiem Heleny Płoszaj-Wodnickiej. Tam też z zasad kompozycji i liternictwa edukował ją dr hab. Marek Adam Olszyński. Później tajniki rysunku i malarstwa zgłębiała w Instytucie sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rysunek studiowała u prof. Stanisława Góreckiego, zaś malarstwo u prof. Ireny Popiołek-Rodzińskiej i prof. Tadeusza Wiktora. W tym czasie artystkę fascynował człowiek i otaczająca go natura. Wyrazem owej fascynacji było stworzenie m.in. serii prac o maksymalnie uproszczonej kolorystyce. Autorka użyła jedynie bieli tytanowej i czerni z winorośli. Seria ta przedstawiała ludzi siedzących, którzy – niczym bohaterowie dramatu Samuela Becketta – czekają na Godota.
Edukację artystyczną kontynuowała w Stanach Zjednoczonych na prestiżowej uczelni Central Connecticut State University w New Britain. W 2011 r. otrzymała honorowe wyróżnienie w konkursie rysunkowym Student Arts Creative Competition i zgodę na studia indywidualne pod kierunkiem dr Cory Marshall, które ukończyła w 2012 r.
W Stanach Zjednoczonych poznała Lubomira Tomaszewskiego – malarza, rzeźbiarza, projektanta porcelany oraz wykładowcę. Był on także założycielem międzynarodowej grupy artystycznej Emocjonaliści, do której artystka dołączyła na zaproszenie jej twórcy. Działalność w tym znanym i cenionym środowisku wpłynęła na rozwój talentu Anny Zatorskiej i umożliwiła ekspozycję jej prac na wielu ważnych wystawach – m.in.: „The Emotionalists” w Orange County Sunny Hall w Nowym Jorku w 2007 r., „Street. Nature. Emotions.” („Bruk. Natura. Emocje.”) w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce w 2008 r. oraz „LA/NY Project” w Los Angeles w 2010 r.
Anna Zatorska, „Nierzeczywiste przenikania I”, olej na płótnie, 2019, 61 × 76 cm
W tym czasie Lubomir Tomaszewski stał się nauczycielem, mistrzem i przyjacielem młodej malarki. Pod jego wpływem styl artystki zaczął przechodzić pewne przeobrażenia. Spod pozornego spokoju, wyciszenia i uległości modnym trendom wyłonił się niezwykły temperament Anny Zatorskiej: plamy kładzione były bardziej niedbale, a czysty monochromatyzm ustąpił miejsca tętniącym życiem kolorom.
Główną bohaterką nowych płócien malarki stała się przyroda. Obserwujemy świat całkowicie przetworzony przez percepcję autorki – skąpany w pięknie, w tęsknocie za tym, co pierwotne, duchowe, mistyczne.
Anna Zatorska, „Tańcząc w lesie”, olej na płótnie, 2019, 61 × 76 cm
Obrazy artystki były eksponowane na kilkudziesięciu wystawach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Wystawa w skansenowskim spichlerzu jest zatytułowana „Natura koloru”. Ta ekspozycja to przede wszystkim swoista kartoteka pejzażu. To niewątpliwie piękny krajobraz duszy artystki zafascynowanej potęgą i tajemnicą przyrody. To także studium koloru, w którym wyrafinowana paleta barw wywołuje w odbiorcach niezwykłe doznania estetyczne i duchowe. „Natura koloru” to w końcu opowieść o przenikaniu się wieczności i doczesności, ducha i materii, o miejscach styku ziemi z niebem, cienia ze światłem, widzialnego i ukrytego.
Anna Zatorska, „Złota droga”, olej na płótnie, 2019, 41 × 51 cm
Jest nam niezwykle przyjemnie, że malarstwo tej wyjątkowo utalentowanej artystki możemy podziwiać w miejscu wprost do tego stworzonym – w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Wystawa czynna będzie do 31 października 2022 r. Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 14.45-16.45, w soboty w godz. 14.00-17.00, zaś w niedziele w godz. 12.00-17.00.
Anna Zatorska, „Wędrując przez nieznane”, olej na płótnie, 2019, 46 × 61 cm
Wystawie towarzyszy katalog w cenie 8 zł do nabycia w kasie mieszczącej się w recepcji skansenu.