wystawy stałe

„A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie…”

Przymierzając się do zwiedzania skansenu dokumentującego spuściznę tak ciekawych grup, jak Lasowiacy i Rzeszowiacy, warto zacząć od nowej wystawy. Ma ona ułatwiać wyobrażenie sobie realiów życia ludzi, którzy używali kiedyś znajdujących się w nim budynków.

Wystawa „A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie” ma pomagać zwiedzającym w poznaniu lasowiackiej i rzeszowskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Prezentujemy na niej 29 plansz informacyjnych, na których znalazły się krótkie teksty o Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, eksponowanych w nim budynkach i, przede wszystkim, ich mieszkańcach i użytkownikach. Dowiemy się z nich m.in., jak uchronić dziecko od złego uroku, co wolno było pannom, a co kawalerom, jak płaciło się muzykantom na weselu, jak to ze lnem bywało, jak należało się wystroić na niedzielę… Całość została zilustrowana kilkudziesięcioma zdjęciami z naszych archiwów, a także fotografiami udostępnionymi nam przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Muzeum Regionalne w Mielcu, Archiwum Mikrohistorii Gminy Padew Narodowa i Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy. Całość została uzupełniona przez grafiki autorstwa Marii Kozłowej, mapy i wykresy.

Ważną częścią wystawy są eksponaty – blisko 40 przedmiotów związanych z różnorodnymi dziedzinami życia  – od zabawek (m.in. takich jak piłka z krowiej sierści) przez przykłady kowalskiego rzemiosła po dzieła sztuki ludowej.

We wstępie do wystawy czytamy: „Mamy nadzieję, że ta wystawa pomoże Ci ciekawie spędzić czas w naszym parku etnograficznym. Spróbuj wyobrazić sobie gospodynie i gospodarzy w odświętnych ubraniach w kościele, pary tańczące w rytm wściekłej polki w karczmie, matkę w izbie odczyniającą uroki nad kolebką, dzieci pędzące drogą przez wieś krowy na wieczorny udój… Wsłuchaj się w historie opowiadane przez nasze zabytki”.

Zapraszamy więc do podróży w rejony znajdujące się na pograniczu teraźniejszości, historii i wyobraźni. Wystawę można zwiedzać w domu z Żołyni Dolnej od kwietnia do października w godzinach otwarcia skansenu.

AF 786.jpg
AF 1963.jpg
AF 2518.jpg
AF 8356.jpg
MKL_20200505_3234.jpg
MKL_20200505_3242.jpg
MKL_20200505_3243.jpg
MKL_20200505_3246.jpg
MKL_20200505_3262.jpg