Weekend seniora z kulturą

24 i 25 września 2016 r., godz. 10.00-19.00

Już po raz trzeci w skansenie odbyło się wydarzenie pn. „Jak pamiętam…”. W ramach ogólnopolskiej akcji „60+ Kultura” zaprosiliśmy seniorów do odwiedzenia skansenu w pierwszy weekend jesieni.

Park etnograficzny 24 i 25 września był otwarty od godz. 10.00 do 19.00. W sobotę zaproslismy na spacer po dawnych wsiach Lasowiaków i Rzeszowiaków, zaś w niedzielę na aktywne zwiedzanie skansenowej ekspozycji (z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem).

W niedzielne popołudnie w godz. 13.00-18.00 na terenie skansenu odbywały się międzypokoleniowe spotkania ph. „Jak pamiętam…”.

Nastąpiła zamiana ról: przewodnicy muzealni stali się uważnymi słuchaczami, a seniorzy – przewodnikami po swoich wspomnieniach z dzieciństwa. Kanwą tych historii była ekspozycja wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków, a pretekstem wspólne degustowanie regionalnych potraw oraz warsztaty.

W trzech obiektach (szkoła z Trzebosi, karczma z Hadli Kańczuckich, chałupa z Lipnicy) zaaranżowaliśmy miejsca spotkań dotyczące trzech tematów: „Smaki dzieciństwa”, „Czas zabawy”, „Pierwsza żarówka we wsi”.

Uzupełnieniem całości była projekcja filmów etnograficznych dotyczących wyrobu tradycyjnych zabawek, warsztaty wykonywania lalek motanek oraz rzeźba społeczna pn. „Moje wspomnienie czasu wolnego”. Warto zaznaczyć, że w tym dniu można było zwiedzić wnętrze nowo otwartej zagrody z Lipnicy.

Wstęp wolny: seniorzy 60+ i dzieci do 7. roku życia.

Bilety: 4 zł (normalny), 2.5 zł (ulgowy), 11 zł (rodzinny).

Relacja z imprezy.

12a.jpg