imprezy

Co niedzielę w zagrodzie

Lipcowe i sierpniowe niedziele - cykl

każda niedziela lipca i sierpnia 2018 r.

Od pierwszego dnia lipca rozpoczęliśmy w tym roku cykl niedzielnych spotkań z tradycją lasowiacką i rzeszowską. W ciągu wakacji przypominaliśmy o rzemiosłach artystycznych dawnej wsi.

Co tydzień między godz. 12.00 a 18.00 w skansenie widywaliśmy przedstawicieli zawodów, bez których wystrój wiejskich domostw byłby o wiele uboższy, słynna uroda Lasowiaczek i Rzeszowiaczek nie tak podkreślona, jak powinna, a dziecięce zabawy dużo mniej atrakcyjne. Wśród zagród prezentowaliśmy między innymi zabawkarstwo i filcowanie wełny, szydełkowanie i wykonywanie lalek motanek, bibułkarstwo i rzeźbiarstwo, a także wikliniarstwo, wyplatanie bukietów i zielarstwo.

Na półmetku wakacyjnych spotkań (22 lipca) była wyjątkowa niedziela pod hasłem „Boginki, gnieciuchy i płanetnicy. Opowieści z dreszczykiem”. Te upalne godziny były wypełnione historiami o płanetnikach, mamunach, gnieciuchach i innych straszydłach zamieszkujących wyobraźnię dawnych mieszkańców wsi. Mieliśmy też okazję do podszkolenia się w niezwykłej, a jednocześnie tradycyjnej dziedzinie, czyli farbowaniu tkanin metodą batikową (28 i 29 lipca). W pierwszą niedzielę sierpnia odbyła się impreza plenerowa „Przybyli ułani...”, na której doborowi jeźdźcy z Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego prezentowali niezwykłe widowisko. Lato było naprawdę gorące!

Plan coniedzielnych spotkań z tradycją

1 lipca 2018 r.
Zabawkarstwo – Marek Tomala z Leżajska
Filcowanie wełny (pokaz) – Beata Olchowy
Potrawy regionalne – Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrów Baranowskich

8 lipca 2018 r.
Bibułkarstwo – Władysława Maryniak z Grochowego
Rzeźbiarstwo – Stanisław Kocoń z Dębicy
Potrawy regionalne – Koło Gospodyń Wiejskich z Przedborza

15 lipca 2018 r.
Zabawkarstwo – Zdzisław Panek z Domaradza
Szydełkowanie i zabawki z filcu – Urszula Rębisz z Nowej Dęby
Ikony – Kazimiera Zagroba z Cmolasu
Potrawy regionalne – Koło Gospodyń Wiejskich z Huty Przedborskiej
Tego dnia o godz. 18.00 w kościele pw. św. Marka Ewangelisty zostanie odprawiona msza św. trydencka.

22 lipca 2018 r.
Impreza plenerowa „Boginki, gnieciuchy i płanetnicy. Opowieści z dreszczykiem”
Warsztaty linorytnicze – Sylwia Zawiślak z Rzeszowa
Lalki motanki – Joanna Rey z Jarosławia
Zespół obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego – ludowe opowieści o czarownicach, magii i odczynianiu
Potrawy regionalne – Stowarzyszenie „Przecławski Krąg z Przecławia” i „Kobiety z pomysłem” z Rzemienia

28 i 29 lipca 2018 r.
Warsztaty batiku – Magdalena Fołta

29 lipca 2018 r.
Pisanie ikon – Agnieszka Zaguła z Rzeszowa
Potrawy regionalne – Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi

5 sierpnia 2018 r.
Impreza plenerowa „Przybyli ułani…”
Zabawkarstwo – Jan Dudziak z Brzózy Stadnickiej
Potrawy regionalne – Koło Gospodyń Wiejskich ze Świerczowa (szkoła z Trzebosi) i Kolbuszowskie Koło Kobiet (karczma z Hadli Kańczuckich)

12 sierpnia 2018 r.
Wyroby z wikliny i drewna – Elżbieta Kida z Łętowni
Rzeźba w drewnie – Stanisław Kocoń z Dębicy
Potrawy regionalne – Zespół „Koziarniaczki” z Koziarni

19 sierpnia 2018 r.
Bibułkarstwo, bukiety z suchych kwiatów i traw – Danuta Olszowy z Kolbuszowej Górnej
Rzeźba ludowa – Andrzej Tarka z Jasła
Potrawy regionalne – Koło Gospodyń Wiejskich z Kolbuszowej Górnej

26 sierpnia 2018 r.
Garncarstwo – Barbara Plizga z Pogwizdowa
Wyroby garncarskie – Leszek Jurek z Pogwizdowa
Potrawy regionalne – Koło Gospodyń Wiejskich z Weryni

Wystawy

Wystawa malarstwa Kingi Kolouszek „Cząstki codzienności” – otwarta do końca sierpnia w każdą niedzielę w godz. 12.00 – 18.00 (spichlerz z Bidzin).

Wystawa fotograficzna „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach” – czynna codziennie w godzinach otwarcia skansenu (chałupa z Żołyni Dolnej).

Wstęp do skansenu na coniedzielne spotkania wynosi 12 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy, 34 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7. roku życia wstęp bezpłatny.