A chłopska dusza niech sobie w muzeum odpocznie za te wszystkie wieki.
Należy się jej. Niech świadczy ludziom, że byli kiedyś chłopi.

Wiesław Myśliwski
Kamień na kamieniu

Fragment plakatu reklamującego konkurs

Zorganizowaliśmy konkurs dla wszystkich pasjonatów sztuki fotograficznej "Fotoszopa. Krajobraz w spadku". Tematem był krajobraz kulturowy wsi i miasteczek województwa podkarpackiego.

Aby wziąć w nim udział, należało do 16 lipca wykonać i przesłać drogą elektroniczną fotografie ukazujące zmieniający się krajobraz wsi lub miasteczka. Tematem zdjęć miały być zarówno te jego elementy, które otrzymaliśmy w spadku, jak i te, które w spadku zostawimy następnym pokoleniom. Interesowało nas połączenie przyrody z doświadczeniem i tradycją człowieka. Przestrzeń, która nas otacza na co dzień, możliwość zatrzymania się i spojrzenia na to, co jest nam bliskie. Praca nad obrazem mogła sprzyjać refleksji nad tym, co mija, i nad tym, co jest obecne. Zachęcaliśmy wszystkich do rejestrowania śladów aktywności człowieka i śladów historii w przestrzeni. Do zadania pytania, jaki jest krajobraz kulturowy, który tworzymy wokół siebie i jakie świadectwo o nas samych i naszych czasach przekażemy następnym pokoleniom w spadku. Do dokumentowania przestrzeni i nadania temu indywidualnego, artystycznego wymiaru.

Tematyka fotografii związana była z tegorocznym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa,  które brzmiało „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. Podczas ich obchodów w skansenie w Kolbuszowej, 17 września, odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej prezentującej najlepsze prace. Na zwycięzców czekały nagrody!

Szczegóły konkursu określał regulamin.