warsztaty

Przy sobocie o robocie

Po raz kolejny pragniemy włączyć turystów w prace gospodarskie wykonywane w skansenie.

Przy sobocie o robocie to cykl spotkań, których założeniem jest prezentacja oraz nauka tradycyjnych prac gospodarskich, domowych i rzemieślniczych przy czynnym i aktywnym udziale zwiedzających. Planujemy kilka spotkań.

27 sierpnia 2022 r. – młócenie i roszenie lnu

W stodole mieszczącej się w zagrodzie z Jeziórka między godz. 11.00 a 16.00 pracownicy skansenu będą młócić i przygotowywać lniane snopki do roszenia. Zachęcą również odwiedzających skansen do tego, by w te prace się zaangażowali.

Sierpień to miesiąc, kiedy nie tylko kosiło się zboże, ale np. zbierało len. Dojrzałe rośliny wyrywało się z korzeniami, zbierało w snopki i pozostawiało do wysuszenia. Aby nie przesuszyć lnu i nie dopuścić do tego, by siemię wysypało się z torebek nasiennych, należało delikatnie, sprawnie i szybko wymłócić łodygi kijankami lub cepami. Nasiona oddawało się do wyciskania oleju, natomiast łodygi rozrzucało się na skoszonym polu na roszenie. Roszenie to kilkutygodniowy proces, który polegał na tym, że łodygi lnu to wilgotniały nocą, to znów suszyły się za dnia. W ten sposób łodygi butwiały, natomiast włókna, które pozostawały, gotowe były do międlenia, cierlenia, czesania i w końcu przędzenia oraz tkania.

Zachęcamy, by tego dnia wziąć udział w pracach, które będą początkiem długiego, niezwykle ciekawego procesu obróbki lnu. Kolejne etapy będzie można obserwować m.in. 4 września w naszym Muzeum podczas otwarcia II Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

Do zobaczenia!