Rezonans „Biuletynu...” – relacja

Było to wydarzenie promujące kolejny (piąty już!) numer naszego „Biuletynu...”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele świata nauki, autorzy i zaproszeni goście.

Na początku wysłuchaliśmy wystąpienia dyrektora Muzeum Jacka Bardana pt. „Kiedy wieś staje się miasteczkiem”, w którym prelegent w oparciu o ciekawe źródła historyczne przybliżył  przemiany, jakie zaszły w architekturze Kolbuszowej na przestrzeni wieków. Następnie dr Janusz Radwański z naszej placówki podjął temat transformacji, która ma miejsce na wsi począwszy od 1989 r. („Kiedy wieś staje się przedmieściem”). Swoją wypowiedź zilustrował fotografiami pochodzącymi z eksploracji terenowych w miejscowości Domatków i Brzezówka. Dr Izabela Wodzińska z kolbuszowskiego Muzeum opowiedziała o tym „Jak [należało] urządzić zdrowe życie w zagrodzie włościańskiej” według poradników skierowanych do mieszkańców wsi na początku XX w., a Krzysztof Gorczyca – prelegent z Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega – podzielił się refleksjami i wynikami badań związanych z problematyką „Słońca w wierzeniach mieszkańców Wrzaw”.

Drugą część seminarium poświęciliśmy kulturze słowa. Rozpoczęło ją wystąpienie dr. hab. Kazimierza Sikory z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat jego książki „Życzenie w gwarze i kulturze wsi”, w której autor przybliżył meandry wiejskiej grzeczności. Następnie dr hab. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie barwnie opowiedziała o „Obrazie odnowionego świata w życzeniach smsowych”, a dr Jolanta Dragan – muzealniczka z Kolbuszowej – zaznajomiła nas z rolą „Lnu w noworocznych winszowaniach i kolędach życzących”. Na zakończenie Maria Kula z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie przybliżyła „Tradycyjne formy winszowania noworocznego u Lasowiaków”. Swoje wystąpienie wzbogaciła o kapitalne nagrania zarejestrowane na terenie Puszczy Sandomierskiej.

Podsumowaniem spotkania była owocna dyskusja oraz słodki tłustoczwartkowy poczęstunek.

MKL_20220224_0997.jpg
MKL_20220224_1009.jpg