25. Prezentacje...

Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków to największa doroczna impreza organizowana w parku etnograficznym od 1997 r.

Jej założeniem jest pokazywanie zanikających już rzemiosł oraz autentycznej twórczości ludowej.

Jak wesele, to wesele!

W tym roku muzealnicy pragną zwrócić uwagę turystów na jeden z najbarwniejszych elementów tradycyjnej obrzędowości rodzinnej – wesele. Podczas wydarzenia nasi goście będą mogli poznać wybrane elementy materialnego i niematerialnego dziedzictwa związanego z tym wyjątkowym rodzajem świętowania, np. wyrób szyszek, wicie rózgi, przygotowanie skrzyni wiannej, przejście orszaku weselnego, zorganizowanie tzw. bramy czy przyśpiewki i tańce weselne.

Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła artystycznego i potraw regionalnych.

W programie:

Godz. 12.30 – 17.00 Pokazy rzemiosł i twórczości artystycznej:

• garncarstwo
  • rzeźba ceramiczna o tematyce weselnej
  • rzeźba w drewnie
  • plecionka ze słomy, wikliny i korzenia
  • kowalstwo
  • zabawkarstwo
  • piszczelnictwo
  • szycie gorsetów
  • hafciarstwo, szydełkowanie
  • bibułkarstwo: wyrób kwiatów z bibuły