wydarzenia

Seminarium o lnie

  

W dawnej Puszczy Sandomierskiej, w pasie położonym w widłach Wisły i Sanu – terenie zasiedlonym przez Lasowiaków – len był uprawiany od niepamiętnych czasów aż do lat 70. XX w.

W Polsce przez wieki pełnił wiele ważnych funkcji. W wymiarze materialnym był to główny surowiec do wyrobu tkanin. Nie mniej istotne było jego znaczenie ekonomiczne czy kulinarne. Len niósł ze sobą także bardzo bogatą symbolikę widoczną przede wszystkim w tradycyjnej obrzędowości, folklorze, a także np. w ludowej medycynie.
Jak to z lnem u Lasowiaków było? O tym będzie można dowiedzieć się podczas seminarium „Len u Lasowiaków z Sandomierskiej Puszczy – tradycja”, na które niniejszym serdecznie zapraszamy!
Wydarzenie to odbędzie się 25 września 2023 r. (poniedziałek) w godz. 11.00 – 14.00 w dworze z Brzezin.

W programie:

11.00 – Rozpoczęcie spotkania / Katarzyna Dypa – dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
11.15 – Len w języku mieszkańców Puszczy Sandomierskiej / dr Janusz Radwański (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)
11.30 – Uprawa i obróbka lnu / dr Jolanta Dragan, Magdalena Fołta (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)
11.50 – O uprawie lnu na terenie Dolnego Nadsania / Elżbieta Skromak (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli)
12.10 – Pokaz mody lasowiackiej / Zespół Obrzędowy „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej
12.20 – Obraz lnu w kulturze tradycyjnej – funkcje pragmatyczne i kulturowe / prof. dr hab. Jan Adamowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
12.50 – Len w obrzędach na przykładzie wesela / dr Beata Maksymiuk-Pacek (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
13.10 – Opowieść o lnie / Elżbieta Czachor z Kolbuszowej Górnej
13.20 – Dyskusja
13.40 – Pokaz pracy przy tradycyjnej obróbce lnu (międlenie, tarcie, czesanie, przędzenie nici) oraz pokaz folkloru pieśniowego / Zespół Obrzędowy „Mazurzanie” z Mazurów
14.00 – Poczęstunek przygotowany z potraw z dodatkiem lnu / Koło Gospodyń Wiejskich „Mazurzanie” z Mazurów

Tego dnia wstęp do skansenu jest bezpłatny. Liczba miejsc w dworze z Brzezin jest ograniczona. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności (tel.: 17 227 12 96 wew. 36, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ). Z uwagi na kwestie organizacyjne prosimy, aby zgłaszać maksymalnie 2 osoby z jednej instytucji. W przypadku zgłoszenia większej liczby osób utworzona zostanie lista rezerwowa.

Seminarium zorganizowano ze środków dotacji celowej Województwa Podkarpackiego (zadanie pn. „Len u Lasowiaków z Sandomierskiej Puszczy”).