Przegląd Widowisk Kolędniczych

W Przeglądzie Widowisk Kolędniczych, który odbył się 6 stycznia br. w kolbuszowskim Miejskim Domu Kultury, 14 grup zawalczyło o Złotego Turonia.

Jury w składzie: Monika Kurzeja, Maria Kula, Jolanta Dragan, Jerzy Dynia, Mateusz Starzec, przewodniczył Benedykt Kafel – etnograf, główny specjalista ds. folkloru w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu.  Wysoki poziom tegorocznych zmagań obfitował w liczne nagrody.

Nagrodzeni w kategorii kolęda

Złotego Turonia zdobył zespół „Zalasowianie” z Zalasowej za „Kolędników z gwiazdą” – nagrodę ufundował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

2 równorzędne I nagrody:
zespół „Lubcoki” za „Herody” – nagrodę ufundował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie;
Grupa Kolędnicza z Huty Komorowskiej za „Kolędę z Turoniem” –  nagrodę ufundowało Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

2 równorzędne II nagrody:
–  Zespół Kolędniczy z Łazor za „Herody” –  nagrodę ufundowało Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej;
Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej za „ Giedlarowskie Droby” –  nagrodę ufundowało Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.

3 równorzędne III nagrody:
Zespół „Mazurzanie” za „Herody” –  nagrodę ufundowało Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej;
Zespół Ludowy „Górniacy” za „Kolędę z Turoniem” –  nagrodę ufundował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Wyróżnieni w kategorii kolęda:

– zespół „Mali Kolędnicy z Lubczy” za „Herody” – nagrodę ufundował Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej;
– zespół „Wolanie z Domatkowa” za „Kolędę z Herodem i Żydami” – nagrodę ufundował Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej;
– Zespół Ludowy „Cmolasianie” za „Kolędę z Turoniem” – nagrodę ufundował Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.

Nagrodzeni w kategorii widowisko:

II nagroda dla Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego „Leszczynka” za „Wigilię – Muzeum Kultury Ludowej i Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej;

3 równorzędne III nagrody:
– zespół „Herody z Perlejewa” za „Herody” – nagrodę ufundował Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej;
– Zespół Śpiewaczy „Olszynka” za „U stryka po kolędzie” – nagrodę ufundował Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej;
– Zespół Kolędniczy przy Gimnazjum w Siedliskach za „Szczodroki z Siedlisk” – nagrodę ufundował Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.

Organizatorami przeglądu byli: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Impreza ta ma wieloletnią tradycję, a jej zadaniem jest kultywowanie oraz dokumentowanie zanikających już zwyczajów kolędowania.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!