wydarzenia

Magiczna Noc Muzeów

14 maja Waszą wyobraźnią zawładną Leszek Kuchniak i Teatr Jaruga!

O godz. 19.00, zanim zmrok otuli chałupy, przeniesiemy się w zadziwiający świat malarstwa i rzeźby Leszka Kuchniaka. Artysty, w twórczości którego sacrum przenika się z profanum, świątki współistnieją z cyrkowcami, wiejskie kapliczki z wedutami, święci z postaciami mitologicznymi, Madonny z uwodzicielskimi kobietami...

"Jestem malarzem życia" – mówi o sobie i swojej twórczości, która stanowi dosłowne połączenie rysunku, malarstwa, rzeźby, scenografii, dramaturgii oraz poezji lirycznej i epickiej. Artystę niezmiennie fascynują region, tradycja, język i zwyczaje. Szczególnie urzekają prace odnoszące się do ludyczności, kultury chłopskiej, tradycyjnych baśni, legend i ludowych przypowieści. 

Na wystawie przygotowanej w spichlerzu będziemy podziwiać prace z różnych okresów twórczości artysty.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

O godz. 20.15 nad stawem, nieopodal wiatraków, obejrzymy spektakl „Słońcesław z Żołyni” rzeszowskiego Teatru Jaruga. To widowisko plenerowe inspirowane sztuką urodzonego w nieodległej Żołyni w 1908 roku Franciszka Frączka – malarza, etnografa i ludoznawcy.

Artysta stworzył własny niepowtarzalny styl, sztukę o rodowodzie polskim, słowiańskim. Inspirację czerpał z pogańskiej słowiańszczyzny oraz z kultury i tradycji chłopskiej. W życiu kierował się maksymą: "Jeśli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć, posłuchaj tętna ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj  go w mitach ludzi".

Oto kilka płócien i rysunków malarza znajdujących się w naszych zbiorach.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg

W spektaklu "Słońcesław z Żołyni" Andrzej Piecuch – reżyser, scenarzysta oraz aktor zestawia swoją wizję teatru bazującego na  zainteresowaniach kulturą chłopską, etnografią oraz teatrem wywodzącym się z ludowych obrzędów i rytuałów ze sztuką uprawianą przez Franciszka Frączka.

Wstęp za symboliczną złotówkę od godz. 18.00! Zapraszamy!