Otwieramy wrota czasu

5 czerwca nasz skansen wypełnią twórcy i artyści, czerpiący pełnymi garściami z kultury ludowej, aby w tym dniu wspólnie z Państwem odbyć podróż sentymentalną przez 20 edycji Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Podstawę organizowanych po raz dwudziesty Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków stanowią źródła tradycji płynące z Puszczy Sandomierskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Tegoroczna impreza będzie wyjątkowa, bo pełna wspomnień związanych z przemysłami i rzemiosłem puszczańskim oraz bogata w obrzędowość z towarzyszącą jej muzyką i śpiewem.

Będziemy czekać na Państwa od godz. 12.30 do 19.00.

Przemysły i rzemiosło puszczańskie

Zaprosiliśmy gości reprezentujących ginące zawody, warto zatem wziąć udział w pokazach związanych z bednarstwem, toczeniem wrzecion na tokarce napędzanej smykiem, pleceniem z korzenia, wikliny i słomy, wytopem dziegciu, pszczelarstwem, garncarstwem, kowalstwem i stolarstwem. Będziecie mogli poznać ponad 40 rzemieślników i zobaczyć, jak ich praca wyglądała w czasach naszych dziadków i pradziadków.

Niecodzienną okazją do doświadczania tradycji będzie prezentacja prac związanych z dawnymi  sposobami  obrabiania lnu. Przędzenie na przęślicy, międlenie czy cierlenie to niespotykane dziś czynności. Dla większości zapewne zadziwiające są same ich nazwy. W tym dniu takich niezwykłości przygotowaliśmy o wiele więcej w sektorze Lasowiaków.

Plastyka obrzędowa i ludowa

Sektor Rzeszowiaków wypełni się pracami artystów ludowych, biegłych  w dziedzinie bibułkarstwa, wycinkarstwa, rzeźbiarstwa i malarstwa. Będzie można poznać tajniki danej sztuki ludowej, a okazją będzie udział w pokazowych lekcjach z samymi mistrzami.

Prezentacja zespołów folklorystycznych i obrzędowych

W tym dniu skansenowską sceną zawładnie ponad 200 artystów. Zachwycą publiczność swoim tańcem i śpiewem. Niezwykłym pomostem między przeszłością i teraźniejszością będą widowiska obrzędowe: fragmenty wesela oraz  obrzędy magiczne. Między innymi zagoszczą u nas „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego oraz Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” w składzie z orkiestrą. Będzie się działo!

Wspomnienia

W nawiązaniu do okrągłej rocznicy Prezentacji, dla uhonorowania jednej z najstarszych imprez w województwie podkarpackim, zaprosimy Państwa na wystawę fotograficzną pokazującą najznakomitszych twórców i artystów ludowych, a także otoczenie skansenowskie tętniące ich pasją tworzenia. Zaprezentowane zostaną także archiwalne muzealne plakaty promujące imprezę.

Tradycyjne jadło

Nie zabraknie obficie zastawionych stołów z regionalnym jadłem przygotowanym przez wspaniałe gospodynie. Wielbicieli specjałów Janiny Olszowy zaprosimy na promocję książki kulinarnej z jej przepisami. Z autorką będzie można porozmawiać osobiście, a nawet zdobyć autograf. Także kiermasz będzie obfitował w ciekawe pamiątki, wyroby rękodzielników i smakowite miody.

Kiermasz rękodzieła

Przygotujcie się na całodniowe spotkanie z bogactwem puszczańskich i wiejskich rzemiosł, różnorodnością sztuki ludowej oraz energią zespołów folklorystycznych i obrzędowych.

Wstęp:

• bilet normalny 9 zł
  • bilet ulgowy 6 złsprawdź, czy przysługuje Ci ulga
  • bilet rodzinny 25 zł – przeznaczony dla rodziców (opiekunów) z dziećmi
  • dzieci do 7. roku życia – wstęp wolny

Szczegóły programu oraz lista twórców XX Prezentacji Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków