wydarzenia

Gdzie duch spotyka się z przestrzenią

 

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w tym roku pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”. U nas duch ożywi i przestrzeń świętą, i codzienną. 

 

W niedzielę, 18 września, w trzech wybranych zabytkach w naszym skansenie już od 12 będą czekać na Was przewodnicy, którzy wprowadzą Was w świat dawnych wierzeń i zwyczajów. Pierwszym z udostępnionych obiektów będzie chałupa z Jeziórka, w której odtworzony został warsztat pracy rzeźbiarza i lutnika. W niej usłyszycie o elementach wnętrza mających znaczenie religijne lub magiczne. Drugim – olejarnia, gdzie przed adwentem i Wielkim Postem gospodarze zbierali się, by tłoczyć olej lniany do kraszenia potraw. Wizyta w olejarni będzie okazją do wysłuchania opowieści o roku liturgicznym i związanych z nim tradycjach.

Muzyka sakralna

Najważniejszym tego dnia miejscem będzie kościół z Rzochowa. Od godziny 12 do 16 świątynia będzie otwarta dla zwiedzających, a przewodnik będzie opowiadał o jej historii i o zabytkach, które w niej się znajdują. O 16.30 odbędzie się msza św. trydencka (więcej o tym obrządku tutaj). Po mszy usłyszymy chór II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, który da półgodzinny koncert muzyki sakralnej.

Pochodnia pracowitej pszczoły

Uzupełnieniem całości będzie prezentacja wytwarzania świec z wosku pszczelego – niezbędnego elementu wyposażenia ołtarza, a także przedmiotu obecnego niegdyś w każdej chłopskiej chacie. Od godz.14 do 16 będzie ją przeprowadzał Adam Galas – pszczelarz i rzemieślnik spod Wielopola Skrzyńskiego, gdzie tradycja wytwarzania świec utrzymuje się od setek lat.

Warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich

Tego dnia zachęcamy do wejścia w kulturę wsi i próby stania się jej częścią. O 13 zaczną się warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich. Poprowadzą je Marta Berdel i Piotr Zgorzelski (więcej informacji o warsztatach i zapisy tutaj). O 18.30 odbędzie się kończąca imprezę potańcówka przy muzyce wykonywanej przez Kocirbę i Kapelę z Huty Komorowskiej. Oba zespoły łączy tradycyjne instrumentarium, repertuar nawiązujący do przedwojennych weselnych kapel oraz przekonanie, że muzyki ludowej nie powinno się słuchać, nie tańcząc… 

W czasie całej imprezy będzie można w szkole z Trzebosi zakupić potrawy regionalne. 

W tym dniu wstęp na teren skansenu za złotówkę.

Program:

12–16zwiedzanie z przewodnikiem chałupy z Jeziórka, zabytkowej olejarni i kościoła pw. św. Marka Ewangelisty
13–16warsztaty taneczne w szkole z Trzebosi
14–16 – pokaz wykonywania świec woskowych w chałupie z Cierpisza
16.30msza trydencka w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa i koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu
18.30–20.30potańcówka w spichlerzu z Bidzin z Kapelą z Huty Komorowskiej i Kocirbą