Weekend seniora z kulturą

Już po raz trzeci w skansenie odbędzie się wydarzenie pn. „Jak pamiętam…”. W ramach ogólnopolskiej akcji „60+ Kultura” zapraszamy zwłaszcza seniorów do odwiedzenia skansenu w pierwszy weekend jesieni. Przewodnicy muzealni staną się uważnymi słuchaczami, a seniorzy – przewodnikami!

Park etnograficzny 24 i 25 września otwarty będzie od godz. 10.00 do 19.00. W sobotę zapraszamy na spacer po dawnych wsiach Lasowiaków i Rzeszowiaków, zaś w niedzielę na aktywne zwiedzanie!

Chcemy, by nastąpiła zamiana ról: przewodnicy muzealni staną się uważnymi słuchaczami, a seniorzy – przewodnikami po swoich wspomnieniach z dzieciństwa. Kanwą tych historii będzie ekspozycja wsi Lasowiaków i Rzeszowiaków, a pretekstem wspólne degustowanie regionalnych potraw oraz warsztaty.

W trzech obiektach (szkoła z Trzebosi, chałupa z Huty Przedborskiej, chałupa z Lipnicy) zaaranżujemy miejsca spotkań dotyczące trzech tematów: „Smaki dzieciństwa”, „Czas zabawy”, „Pierwsza żarówka we wsi”.

Uzupełnieniem całości będzie projekcja filmów etnograficznych dotyczących wyrobu tradycyjnych zabawek i wypieku chleba, warsztaty wykonywania lalek motanek oraz rzeźba społeczna pn. „Moje wspomnienie czasu wolnego”.

Warto zaznaczyć, że w tym dniu można będzie zwiedzić wnętrze nowo otwartej zagrody z Lipnicy.

PROGRAM – 25 września (niedziela)

godz. 11 / zwiedzanie skansenu z przewodnikiem w cenie biletu wstępu
Trasa obejmie wybrane przez przewodnika obiekty i potrwa nie dłużej niż 1,5 godziny. Grupa może liczyć maksymalnie 25 osób.

godz. 12-14.30 / pokaz filmów etnograficznych o wyrobie drewnianych zabawek oraz wypieku chleba / szkoła z Trzebosi

godz. 13-18 / międzypokoleniowe spotkania ph. „Jak pamiętam…”:

w zagrodzie z Lipnicy: zwiedzanie nowej ekspozycji oraz spotkanie ph. „Pierwsza żarówka…” – wspomnienia dotyczące lat 50. i 60. na wsi

w zagrodzie z Huty Przedborskiej  spotkanie ph. „Dawne gry i zabawki”:

godz. 13-14 – warsztaty robienia lalek motanek
godz. 15-17 – kącik z drewnianymi zabawkami i rekwizytami do dawnych gier i zabaw podwórkowych
godz. 15.30-16.30 – rzeźba społeczna pt. „Moje wspomnienia z czasu wolnego”

w szkole z Trzebosi: degustacja i możliwość zakupu potraw regionalnych u gospodyń z KGW z Cmolasu, spotkanie ph. „Smaki dzieciństwa” – historie kuchenne, regionalne potrawy

Wstęp wolny: seniorzy 60+ i dzieci do 7. roku życia.

Bilety: 4 zł (normalny), 2.5 zł (ulgowy), 11 zł (rodzinny).

Sprawdźcie na planie parku etnograficznego miejsca poszczególnych działań!

A tak wyglądały nasze spotkania w ubiegłych latach!