Niezwykła Noc Muzeów

Noc Muzeów to święto kultury poświęcone malarstwu i teatrowi. We wnętrzach spichlerza i kościoła przeniesiecie się do świata wypełnionego najczystszym pięknem!

W sobotę, 20 maja, o godz. 19.00 zapraszamy do spichlerza z Bidzin, w którym będzie się można zatopić w niesamowitych płótnach Wojciecha Trzyny – artysty, dla którego głównym nurtem zainteresowań pozostaje malarstwo sakralne. Inspirują go przedstawienia Ostatniej Wieczerzy, scen pasyjnych, postaci Madonny z Dzieciątkiem, świętych i patronów kościoła, wizerunek Chrystusa Frasobliwego czy przydrożne kapliczki, które także zdobią skansenowski pejzaż. Wojciech Trzyna uprawia również grafikę, rysunek i ilustrację. W skansenie będzie można zobaczyć ponad 30 jego płócien.

Natomiast o godz. 20.30 we wnętrzu XIX-wiecznego kościoła pw. św. Marka widzowie obejrzą jeden z najważniejszych spektakli ubiegłego roku – "Podróż" Teatru Przedmieście. Przedstawienie i jego twórców uhonorowano wieloma prestiżowymi nagrodami. Scenariusz został napisany według fragmentów powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Punktem wyjścia opowieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.

Aneta Adamska – reżyserka tego niezwykłego spektaklu – wyznała, że historia  biblijna Józefa i jego braci ożywa, stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Przedstawienie jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej bliskiej relacji z Bogiem.

W tym dniu od godz. 18.00 wstęp do skansenu za symboliczną złotówkę!