Moc w Noc. Relacja z Nocy Muzeów

Noc Muzeów 2017 - relacja

W magiczną Noc Muzeów w naszym skansenie działy się prawdziwe czary. Malarstwem zachwycał artysta Wojciech Trzyna a obrazem i słowem – aktorzy Teatru Przedmieście.

Świętowanie nocy wypełnionej najczystszą sztuką rozpoczęliśmy od wernisażu malarstwa Wojciecha Trzyny – artysty związanego z regionem, mieszkańca Kolbuszowej, człowieka zakorzenionego w historii malarstwa i tradycji artystycznej swojej małej ojczyzny. Na początku spotkania Wojciech Trzyna opowiedział o tym, co popycha go do tworzenia obrazów łączących w sobie przedstawienia patronów i świętych Kościoła, aniołów, dramatycznych scen z Nowego Testamentu oraz elementów własnej codzienności – portretów swoich dzieci, ich zabawek i elementów architektury regionu: przydrożnych kapliczek, wiejskich chałup, wiatraków, okolicznych świątyń. Wyjaśnił obecność ptaków w swojego malarstwie – szczygłów, gili, kogutów i dudków. Powiedział, że nie potrafi pisać i dodał, że te obrazy są jego prywatnymi opowieściami o świecie, w którym żyje.
Kolejnym punktem programu było wybitne, wielokrotnie nagradzane przedstawienie rzeszowskiego Teatru Przedmieście pt. „Podróż”. Scenariusz został napisany na podstawie powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Widzowie mogli obejrzeć znaną sobie historię biblijną o Józefie, synu Jakuba, po mistrzowsku zinterpretowaną przez aktorów Teatru Przedmieście. Dodatkowych walorów sztuce dodało miękkie, oszczędne oświetlenie, śpiew Anety Adamskiej i Moniki Adamiec oraz ascetyczne w formie i symboliczne elementy scenografii: piasek, drewniane kije, kaganki, płótna i gliniane garnce. Niekończące się oklaski po ostatnich, brzemiennych w znaczenia zdaniach aktorów dały wyraz zachwytowi publiczności.
Bagaż doświadczeń artystycznych i przeżyte autentyczne piękno skumulowane tej nocy w skansenie ledwo pozwoliły licznie zgromadzonym koneserom sztuki podnieść się z miejsc i powrócić do swojej codzienności.