21. Prezentacje Twórczości Ludowej!

21. Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków

Zbliża się pierwsza niedziela czerwca (04.06.2017 r.), a wraz z nią, jak to bywało przez ostatnie dwie dekady, Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków to cykliczne wydarzenie prezentujące tradycje związane z rzemiosłem i folklorem. W tym roku  Prezentacje odbędą się po raz dwudziesty pierwszy. Głównym tematem spotkania będą tradycyjne instrumenty strunowe, czyli skrzypce, basy i cymbały. Występują one na terenie województwa podkarpackiego już reliktowo. Podczas imprezy przybliżymy ich historię, budowę i sposób grania.

W programie są pokazy twórców ludowych (12.30 - 17.00), w tym pokazy i warsztaty dotyczące budowy skrzypiec, basów oraz cymbałów. Na terenie parku etnograficznego nasi zwiedzający spotkają wielu artystów i rzemieślników prezentujących swój warsztat pracy. Wśród dawnych chałup można będzie natknąć się na plecionkarza, pszczelarza, garncarza, zabawkarza, malarkę makatek, wycinkarkę, bibułkarkę, zielarkę czy rzeźbiarza. Na scenie zagrają zespoły regionalne, które zaprezentują tańce, pieśni i obrzędy ze swoich rodzinnych stron. Będą kapele „Trzcinicoki”, „Markowianie” i „Cmolaskie chłopoki”, a także zespół obrzędowy „Lasowiaczki” i młoda kapela Jana Cebuli. Podczas prezentacji i pokazów będzie się można posilić w szkole z Trzebosi i karczmie. Dla kolekcjonerów sztuki ludowej przygotowaliśmy kiermasz rękodzieła artystycznego.

W spichlerzu z Bidzin będziecie mogli zatopić się w niezwykłym świecie malarskim Wojciecha Trzyny - znakomitego artysty, dla którego sztuka ludowa jest niesamowitą inspiracją. Wystawę będzie można zwiedzać w godz. 12.00-18.00

Wstęp: 12 zł i 9 zł; bilet rodzinny: 34 zł; dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny. Szczegóły dotyczące programu wydarzenia można zobaczyć tutaj.

Warto przyjechać do skansenu z rodziną, na cały dzień, ponieważ spotkanie z lokalną tradycją to niezwykły czas umacniania więzi z pamięcią o przodkach.

Dziękujemy naszym patronom medialnym za promocję wydarzenia!

Polskie Radio DwójkaTVP3 Rzeszów  Katolickie Radio VIA Polskie Radio Rzeszów Nowiny24.pl Nowiny Gazeta Codzienna

WitrynaWiejska.pl KulturaLudowa.pl hej.mielec.pl hej.rzeszow.pl Korso biznesistyl.pl