wydarzenia

Jubileusz Jana Puka

 

Od początku świata drewno człowiekowi służyło,
ja go pokochałem, ze mną będzie żyło,
będę z niego robił piękne dzieła,
aby sztuka ludowa nigdy nie zginęła

- tak o sensie swojej twórczości pisze Jan Puk. Rzeczywiście, drewno lipowe i osikowe to najważniejszy dla niego środek wyrazu. Z niego potrafi wyczarować rzeźby przedstawiające sceny z życia dawnej wsi, znane postaci czy wiejskie zabudowania, z niego robi ludowe zabawki, zarówno tradycyjne, jak i wykonane według własnych pomysłów. Jednak Jan Puk słynie w okolicy również jako gawędziarz i ludowy poeta.

Artysta urodził się w Woli Rusinowskiej, większość życia spędził w Trześni, ale od piątku, 17 listopada, ma jeszcze jedną małą ojczyznę –został honorowym obywatelem gminy Gorzyce. Okazją do nadania mu tego tytułu był jubileusz trzydziestolecia pracy twórczej obchodzony w tym roku przez Jana Puka. Jakkolwiek miłość do drewna i kultury ludowej towarzyszyły mu już od najmłodszych lat, w pełni oddał się tworzeniu dopiero po zakończeniu pracy na kolei.

Jubileusz i nadanie ludowemu zabawkarzowi i rzeźbiarzowi tytułu honorowego obywatela świętowali w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach przedstawiciele organizacji i instytucji, z którymi Jan Puk współpracował i dla których się zasłużył. A że tych było wiele, kolejka do jubilata ustawiła się długa. Nie zabrakło w niej również delegacji Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, jako że również w naszych zbiorach znalazły się drewniane cuda wyczarowane dłutem i nożem Jana Puka.

Panu Janowi życzymy dalszych wielu lat pracy i kolejnych wspaniałych dzieł!

 

DSC_2960.jpg
DSC_2969.jpg
DSC_2971.jpg
DSC_2973.jpg
DSC_2975.jpg