Kolędnicy w orszaku (PWK 2018)

35. Przegląd Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej - 2018 r.

6 stycznia w dawnej siedzibie „Sokoła” odbył się 35. Przegląd Widowisk Kolędniczych. Liczba przedstawień i pełna widownia uwidoczniły rosnące zainteresowanie tradycyjnymi formami kolędowania.

Organizatorami byli Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Występy konkursowe oceniało jury w składzie: Jerzy Dynia (przewodniczący komisji, redaktor TVP w Rzeszowie), Maria Kula (etnolog, pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie), Jolanta Dragan (kustosz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej), Katarzyna Liszcz-Starzec (sekretarz jury, pracownik Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej).

Licznie zebrani widzowie mogli obejrzeć przeróżne formy kolędowania, a ich oczom ukazały się rzadkości, które tylko niekiedy można jeszcze obserwować, np. babską kolędę, draby (noworoczni kolędnicy okutani w słomę), grupy z gwiazdą, Herodem i turoniem, szczodraki (czyli kolędujące dzieci, które gospodarzom życzyły w Nowym Roku wszystkiego dobrego, za co otrzymywały specjalnie na tę okazję pieczone bułeczki zwane szczodraczkami), a także kolędy życzące. Uwagę przykuwał pietyzm, z jakim przygotowane były stroje i rekwizyty.

Zgodnie z regulaminem do konkursu zostało zakwalifikowanych 9 zespołów kolędniczych. Oto werdykt jury:

3 równorzędne I nagrody:
•    Zespół Kolędniczy z Łazor
•    Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej
•    Zespół „Zalasowianie” z Zalasowej

3 równorzędne II nagrody:
•    Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Leszczynka” z Wólki Grodziskiej (GOK w Grodzisku Dolnym)
•    Zespół Ludowy „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej
•    Zespół Obrzędowy „Mazurzanie” z Mazurów

3 równorzędne III nagrody:
•    Zespół Kolędniczy „Lubcoki” z Lubczy
•    Zespół „Nosowiany” z Nosówki
•    Zespół „Lubeckie Szkuty” z Lubczy

Ponadto do wzięcia udziału w 46. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej zostały rekomendowane dwa zespoły: Zespół Kolędniczy z Łazor oraz Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej.

Przegląd Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej jest bardzo ważnym wydarzeniem, które pozostaje w świadomości mieszkańców województwa podkarpackiego i stanowi impuls do czerpania z wielowiekowej tradycji kolędniczej, zapewniając jej zbawienną ciągłość.

Więcej fotografii na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury.