wydarzenia

Konferencja naukowa – zgłoszenia

Zapraszamy na konferencję naukową pt. „Kraj–obraz niepodległości”, która odbędzie się 24 i 25 maja 2018 roku. 

Podczas spotkania chcemy spojrzeć na prowincję zachodniogalicyjską, w okresie, którego początek wyznacza przełom XIX i XX w., czas gospodarczego ożywienia i rozkwitu kultury narodowej, a kończy rok 1921, w którym, po burzliwych latach wojennych, kończy się proces krystalizacji polskiej niepodległości.

Interesuje nas obraz stworzony z perspektywy codziennego życia mieszkańców wsi i miasteczek, wszechstronny i wielowymiarowy, uwzględniający całą złożoność społeczną, etniczną i kulturową tego obszaru.

Interesuje nas krajobraz kulturowy, który jest świadectwem kondycji społecznej, jak i jednym z warunkujących ją czynników.

Interesują nas ludzie i ich postawy przyjmowane wobec zachodzącej przemiany; kierujące nimi motywacje i uwarunkowania, a także rezultaty ich działań – duchowe i materialne.

Takie wieloaspektowe ujęcie tematu sprawia, że konieczne jest podejście interdyscyplinarne. Dlatego chcemy, aby w konferencji wzięli udział specjaliści o różnorodnych zainteresowaniach naukowych: etnolodzy, etnografowie, antropolodzy kultury, historycy, historycy sztuki, kulturoznawcy…

Wszystkie wystąpienia w postaci artykułów zostaną opublikowane w monografii pokonferencyjnej, która nakładem Muzeum ukaże się wiosną 2019 roku.

Zainteresowanych prosimy o przesłanie karty zgłoszeniowej oraz abstraktu w języku polskim o długości do 2000 znaków ze spacjami do 30 marca 2018 roku pod adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, ul. Kościuszki 6, 36-100 Kolbuszowa.

Komitet Naukowy: 
prof. dr hab. Jadwiga Hoff, Uniwersytet Rzeszowski 
prof. dr hab. Piotr Franaszek, Uniwersytet Jagielloński
prof. dr hab. Jan Święch, Uniwersytet Jagielloński 
prof. dr hab. Piotr Patoczka, Uniwersytet Rzeszowski
dr hab. Lucyna Rotter, Uniwersytet Papieski Jana Pawa II

Kontakt:
dr Izabela Wodzińska
tel. 17 227 12 96, wew. 39
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.