ETNOnotatnik

Zmarła Barbara Sierżęga

Długoletnia pracownica Muzeum Okręgowego i Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie była mocno związana również z naszą instytucją.

Współpraca ta rozpoczęła się jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Brała udział w badaniach terenowych prowadzonych przez Franciszka Kotulę w Kolbuszowskiem. Rysowała wtedy wzory haftów na kartach naukowych muzealiów i utrwalała ich wygląd. Jej rysunki i szkice do dzisiaj budzą podziw. Miała wielki talent plastyczny. Malowała obrazy i odnawiała prace innych twórców. Posiadała dużą wiedzę z zakresu historii sztuki, a przede wszystkim na temat sztuki ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków. Z pietyzmem i miłością kolekcjonowała pamiątki przeszłości Rzeszowszczyzny. Niektóre z nich, dzięki jej ofiarności, są dzisiaj ozdobami kolekcji naszego Muzeum. Należą do nich m.in. rzeźby artystów ludowych: Władysławy Prucnal, Wojciecha Bytnara, Władysława Śliwy, Mariana Stasika oraz wyjątkowe dzieło – „Ukrzyżowany” dłuta Władysława Chajca. Dzięki niej do naszych zbiorów trafił również unikatowy obraz olejny pt. „Ecce Homo” stworzony przez „obraźników” leżajskich na początku XIX w.

Barbara Sierżęga była osobą bardzo skromną i życzliwą, niezwykle empatyczną i pomocną. Odeszła od nas osoba o wielkiej wiedzy i sercu, która na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

barbara_sierzega_zrodlo_muzeum_etnograficzne.jpg
E 10536 neg. 10270.JPG
E 10607 neg. 10551.JPG

Źródła fotograficzne:
Muzeum Etnograficzne im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie
Archiwum Fotograficzne Zbiorów Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej