wydarzenia

Romantyczne „Echa i rezonanse…”

Zbliżamy się powoli do końca świętowania Roku Romantyzmu Polskiego.

W naszym Muzeum obchody te wiązały się przede wszystkim z muzyką – w barokowym dworze z Brzezin w marcu odbył się koncert Pawła Barana, podczas którego pianista wykonywał przede wszystkim utwory największego kompozytora polskiego tych czasów – Fryderyka Chopina.

Koncert jesienny będzie z kolei prezentował najpiękniejszy instrument dany człowiekowi, czyli głos. Jadwiga Huber w towarzystwie fortepianu wykona pieśni skomponowane w przeróżnych momentach historii, ale zawsze do słów kolejnego giganta epoki romantyzmu polskiego, wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza. 

W programie:

Michał Świerzyński – Niepewność (sł.: Adam Mickiewicz)

Maria Szymanowska –Świtezianka (sł.: Adam Mickiewicz)

Kazimierz Lubomirski – Pierwiosnek (słowa: A. Mickiewicz)

Fryderyk Chopin – Precz z moich oczu (sł.: Adam Mickiewicz)

Ignacy Jan Paderewski – Polały się łzy me, op. 18 nr 1 (sł.: Adam Mickiewicz)

Piotr Maszyński – Piosnka dudarza, op. 20 (sł.: Adam Mickiewicz)

Henryk Opieński – Te rozkwitłe świeżo drzewa, op. 3 (sł.: Adam Mickiewicz)

Maria Szymanowska – Pieśń z wieży (sł.: Adam Mickiewicz)

Stanisław Niewiadomski – Zosia (sł.: Adam Mickiewicz)

Stanisław Moniuszko – Czaty (sł.: Adam Mickiewicz)

Stanisław Moniuszko – Znaszli ten kraj (sł.: Adam Mickiewicz) 

***

Jadwiga Huber – wokalistka i gitarzystka – studiowała grę na instrumencie u prof. dr. hab. Janusza Sochackiego na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz śpiew na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach u prof. dr. hab. Jana Ballarina, prof. dr hab. Henryki Januszewskiej-Stańczyk oraz as. Marty Brzezińskiej i mgr Danuty Wiater. Od wielu lat współpracuje z lokalnymi i krajowymi orkiestrami, m.in: Akademicką Orkiestrą Barokową w Katowicach pod dyrekcją prof. Marka Toporowskiego oraz w duecie Palabras duo z Wojciechem Gurgulem – gitarzystą, z którym realizowała prawykonania polskiej muzyki nowej.

Anna Guja – pianistka i klawesynistka – to absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu u prof. Mirosława Herbowskiego (licencjat) oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasach dr. Piotra Sałajczyka i dr. Łukasza Trepczyńskiego (studia magisterskie), a także klawesynu – w klasie prof. Marka Pilcha i Anny Firlus (studia magisterskie ukończone z wyróżnieniem). Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez Eugene Indjica, Andrzeja Jasińskiego, Aleksieja Orlowieckiego (fortepian), Marka Toporowskiego, Ewę Mrowcę, Urszulę Bartkiewicz, Skipa Sempe, Oliviera Fortina (klawesyn) czy Marcię Hadjimarkos (klawikord). Laureatka międzynarodowych konkursów w Polsce i za granicą.

*** 

Rezerwacja

Koszt biletu to 35 zł. Liczba miejsc w dworskim salonie jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (tel.: 17 227 10 71 lub 669 001 223, bądź e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ). Prosimy o zapoznanie się z informacją o zasadach przetwarzania danych osobowych.

Serdecznie zapraszamy!