Potańcówka z C.K. Kapelą na koniec lata

Zapraszamy do skansenu na muzyczne zakończenie wakacji! W niedzielę, 3 września, do tańca porwie nas C.K. Kapela.

To wydarzenie jest ostatnim z elementów promocji Krainy Turystycznej „Rzeszów – miasto i region”. Potańcówka z tańcami wodzonymi, a także zabawami dla dzieci pn. „Potańcówkowy tygiel kulturowy – polki, kołomyjki i kozaczki” odbędzie się w godzinach od 18.30 do 20.30.

Zespół wystąpi w składzie:

Dorota Kaplita – baraban, śpiew, taniec
Piotr Kaplita – śpiew, taniec
Anna Iwan – basy, śpiew, taniec
Paweł Iwan – cymbały, śpiew, taniec
Natalia Wawrzkiewicz – skrzypce prym, śpiew
Piotr Wawrzkiewicz – skrzypce sekund, lira korbowa, śpiew

C.K. Kapela to projekt nawiązujący do czasów, kiedy Lwów, Przemyśl i Jarosław, z którego pochodzą muzycy, były miastami garnizonowymi Monarchii Habsburgów. Cesarsko-Królewska (C.K.) armia rekrutowana była spośród mieszkańców Galicji: Polaków, Ukraińców, Żydów, Węgrów, Słowaków, Austriaków i Czechów. Uczono żołnierzy musztry, oni zaś uczyli się od siebie nawzajem języków, a także pieśni i melodii wykonywanych w różnych obszarach Galicji. Członkowie kapeli pracują nad repertuarem w oparciu o źródła oraz badania terenowe prowadzone przez Bartosza Gałązkę. Przeplatając muzykę i śpiew komentarzem, budują obraz życia codziennego żołnierzy C.K. garnizonów z przełomu wieków aż do zakończenia Wielkiej Wojny.

Zapraszamy w tany! Wstęp wolny!

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.