wydarzenia

Na tropach zabaw i zabawek

Jak się grało w sztrulki? Jak w kicki? Jakich wyliczanek można było użyć w zabawie? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć językoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od czwartku (15 lutego 2018 r.) w Parku Etnograficznym gościliśmy członków Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki Studenckiego Koła Naukowego Językoznawców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młodzi badacze pod kierunkiem profesora Kazimierza Sikory i we współpracy z naszym Działem Etnograficznym próbowali dowiedzieć się jak najwięcej o dzieciństwie i wychowywaniu dzieci na dawnej wsi, szukali też wiadomości na temat zabaw i gier oraz folkloru dziecięcego: wyliczanek, kołysanek, wierszyków…

Rozmowy studentów z mieszkańcami Dzikowca.

Nie było to łatwe zadanie, ale dzięki pomocy Anny Marek, na zawołanie której w Samorządowym Centrum Kultury w Dzikowcu zebrali się członkowie Klubu Seniora, językoznawcy z UJ szybko nawiązali kontakty wśród mieszkańców tej wsi i zaczęli zbierać informacje.

Efekty ich prac trafią do naszego Archiwum Naukowego, gdzie będą służyć badaczom i wszystkim zainteresowanym kulturą dawnej wsi, a zwłaszcza dzieciństwem, prawami i obowiązkami dzieci i innymi ich sprawami.

Wizyta naszych gości była możliwa dzięki dofinansowaniu Fundacji Studentów i Absolwentów UJ „Bratniak”.

 

Fundacja Studentów i Absolwentów UJ "Bratniak"