aktualności

"Weekend seniora z kulturą" - relacja

Wokół dawnych gier i zabaw, przysmaków z dzieciństwa oraz wspomnień związanych z początkami elektryfikacji toczyły się 24 i 25 września rozmowy w zagrodach. Już po raz kolejny nasze Muzeum włączyło się w „Weekend seniora kulturą” w ramach ogólnopolskiej kampanii „60+Kultura”.

Głównym punktem programu były międzypokoleniowe spotkania pn. „Jak pamiętam…”. W każdym z trzech wybranych miejsc (szkoła z Trzebosi, zagroda z Huty Przedborskiej oraz zagroda z Lipnicy) czekali muzealni przewodnicy, którzy zachęcali zwiedzających do rozmowy.

Do pogawędek o dawnej kuchni, smakach dzieciństwa skłaniała możliwość skosztowania przysmaków, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Cmolasu. Były to pierogi, biały barszcz, kapusta z grochem, proziaki, kromki chleba ze smalcem i z ogórkiem, a na deser drożdżowa bułka, sernik czy piernik. Można było oglądnąć też film dotyczący wypieku chleba, nakręcony podczas badań terenowych w okolicy Kolbuszowej (Kamionka).

Zagroda z Huty Przedborskiej była miejscem zabawy, a jednocześnie wspomnień związanych z dziecięcymi grami i zabawkami. Można było tu uczestniczyć w warsztatach wykonywania lalek motanek, pobujać się na drewnianym koniku, przejść po równoważni…

Zaś na podsumowanie wziąć udział w tzw. rzeźbie społecznej, w której każdy zwiedzający mógł przypomnieć sobie ulubioną grę czy zabawkę, a potem napisać jej nazwę na kolorowych kartkach, które po przyklejaniu na drzwiach stodoły tworzyły – fragment „planszówki”.

W niedawno otwartej zagrodzie z Lipnicy wymieniano się wspomnieniami z czasów, gdy po wsiach zaczęły zapalać się żarówki, prąd był coraz bardziej dostępny, a w zagrodach pojawiały się pierwsze zasilane nim sprzęty.

Pierwszy ciepły weekend jesieni sprzyjał spacerom po skansenowskiej wsi (w towarzystwie przewodnika lub z audioprzewodnikiem). A to, że w wydarzeniu wzięli udział zarówno starsi, jak i młodsi, sprzyjało międzypokoleniowym rozmowom i spotkaniom. Do zobaczenia za rok!

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
12a.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg