aktualności

Smakowita publikacja już w sprzedaży!

15-02-2019

Mamy przyjemność ogłosić, że ukazała się kolejna książka kucharska niezawodnej Janiny Olszowy. Tym razem Babcia Jasia przybliża czytelnikom potrawy z ziemniaka.

czytaj więcej...

O obrazie świętego Walentego

14-02-2019

Święty Walenty ludowi rzeszowskiemu nie kojarzył się z zakochanymi ani tym bardziej z ich świętem. Nie znaczy to jednak, że był zupełnie nieobecny w folklorze rzeszowskim.

czytaj więcej...

Wiata z kołem i piecem

7-02-2019

Muzeum uzyskało dotację na budowę wiaty garncarskiej i realizację zadań, które dodatkowo uatrakcyjnią ofertę edukacyjną naszej instytucji.

czytaj więcej...

Nowe audioprzewodniki i nagłośnienie

6-02-2019

Już niebawem w kasie biletowej przybędzie 5 kolejnych audioprzewodników, a w kościele zabrzmi muzyka poprzez nowe nagłośnienie. Doposażamy Muzeum w ramach nowego projektu!

czytaj więcej...

„We młynie, mościwy panie!”

21-01-2019

Radośnie zawiadamiamy, że zakończono pierwszy etap projektu, który ma na celu udostępnienie 5 młynów i przygotowanie wystawy pokazującej młynarskie rzemiosło.

czytaj więcej...

Eksponat miesiąca: kwarta do obmyć

16-01-2019

Kwarta do obmyć rytualnych – niepozorne naczynie z dwoma uchami – jest bardzo cennym i rzadkim eksponatem. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu było w połowie kolbuszowskich domów.

czytaj więcej...

36. Przegląd Widowisk Kolędniczych

08-01-2019

6 stycznia w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej miało miejsce wydarzenie stanowiące impuls do czerpania z wielowiekowej tradycji kolędniczej zapewniającej jej zbawienną ciągłość.

czytaj więcej...

Kwerendowanie na Rzeszowszczyźnie

26-10-2018

W lipcu pisaliśmy o rozpoczęciu projektu „Kolędowanie na Rzeszowszczyźnie” zbierającego informacje dotyczące kolędowania na terenach Lasowiaków i Rzeszowiaków. W październiku zakończyliśmy pierwszy etap projektu.

czytaj więcej...

Szczebioteczka szczebiotała...

21-12-2018

Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2019 życzą dyrektor Jacek Bardan i pracownicy Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

czytaj więcej...

„Kopiec pietruszki” – relacja nr 3

26-11-2018

Przedostatnie spotkanie z mistrzynią kuchni regionalnej Janiną Olszowy przyniosło doświadczenia z selerem, topinamburem i burakami ćwikłowymi w niezwykłych konfiguracjach.

czytaj więcej...