Szkoły podstawowe klasy 1 - 3

Proponujemy warsztaty plastyczne!

1. Śliczne wycinanki dookoła ściany – ludowa wycinanka z papieru

XIX-wieczna polska wycinanka z papieru to jeden ze sposobów dekoracji ścian izb wiejskich. Tworzono ją spontanicznie, bez kopiowania wzorów i rysowania. Na przestrzeni lat powstało wiele lokalnych stylów wycinanki, które ujmują swoją prostotą, bogactwem wzorów i pieczołowitością wykonania.

W trakcie zajęć uczniowie poznają historię i techniki tego niecodziennego dekorowania ścian. W części praktycznej, inspirując się zaprezentowanym zdobnictwem, stworzą własne wycinanki.

Czas: 60 min
Cena: 15 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu) 

sliczne_wycinanki_dookola_sciany-1.jpg
sliczne_wycinanki_dookola_sciany-2.jpg
sliczne_wycinanki_dookola_sciany-3.jpg
sliczne_wycinanki_dookola_sciany-4.jpg
sliczne_wycinanki_dookola_sciany-5.jpg
sliczne_wycinanki_dookola_sciany-6.jpg

 

2. Cała izba przystrojona – kwiaty z bibuły

W dawnej Polsce w okresie wielkanocnym gospodynie wykonywały sztuczne kwiaty, którymi przystrajały święte obrazy, stoły, święte kąty i kapliczki. Wyrabiano je z papieru i kolorowej, gofrowanej bibuły. Wśród papierowego kwiecia największą popularnością cieszyły się  róże, chryzantemy i rumianki.  

Uczestnicy zajęć poznają cele, sposoby, okoliczności oraz różne techniki wykonywania kwiatów z bibuły. Następnie własnoręcznie wykonają jedną ozdobę.

Czas: 60 min
Cena: 15 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)  

1DSC_0043.jpg
2DSC_0047.jpg
3DSC_0050.jpg
4DSC_0052.jpg
5DSC_0064.jpg
6DSC_0061.jpg

 

3. Nie święci garnki lepią – spotkanie z garncarzem

Garncarstwo to popularne niegdyś rzemiosło polegające na wyrobie naczyń ceramicznych z wypalonej gliny, które toczone były najpierw w rękach, a później na kole garncarskim, po czym wypalane w specjalnym piecu. W ten sposób powstawały gliniane cudeńka: garnki, miski, dwojaki.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z pracownią garncarską, dowiedzą się, jak działa koło garncarskie, jakie funkcje pełniły różnorodne naczynia gliniane oraz jak je dekorowano. Każdy z uczniów samodzielnie utoczy na kole garncarskim naczynie.

Warsztaty dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas: 90 min
Cena: 22 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)  
Termin: wtorki od kwietnia do października

1DSC_6701.jpg
2DSC_6745.jpg
3DSC_6748.jpg
4DSC_6700.jpg
5DSC_6746.jpg
6DSC_6749.jpg
7DSC_6703.jpg

 

4. Jeżyki, łańcuchy, światy – tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe

Papier, słoma, bibuła i opłatki to materiały, z których uczestnicy wyczarują wyjątkowe ozdoby świąteczne. Nauczą się też dekorować podłaźniczkę.

Czas: 45 min
Cena: 15 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)  
Termin realizacji: listopad-grudzień

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpgZapraszamy także na zajęcia dotyczące kultury materialnej oraz duchowej Lasowiaków i Rzeszowiaków!

 

5. Poznaj świętego po znakach jego – elementy historii sztuki w praktyce

Każdy dzień w roku ma swojego świętego patrona. I nawet jeśli dziś zwracamy na to mniejszą uwagę, to trzeba wiedzieć, że dla mieszkańców dawnej wsi miało to ogromne znaczenie. W dzień konkretnego świętego odprawiali odpowiednie nabożeństwa, dochowywali konkretnych zwyczajów i czynności. Patroni związani z życiem wsi, np. z zasiewem, żniwami, pogodą, dniami świątecznymi lub danym rzemiosłem, byli szczególnymi towarzyszami wiejskiej codzienności.

Na zajęciach w skansenie młodzież będzie mogła poznać postaci bożych pomazańców związanych z kulturą ludową – ich atrybuty, wygląd, historię życia, przysłowia z nimi związane, dziedziny, którymi się opiekują oraz  cuda, jakie wydarzały się za ich wstawiennictwem. Uczniowie odwiedzą także XIX-wieczny kościół z Rzochowa i odnajdą tam przedstawienia niejednego niebiańskiego mieszkańca.

Czas: 45 min
Cena: 12 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)

6. W dawnej klasie – próba kaligrafii

To zajęcia o szkolnych przyborach do nauki, a także o kleksach i ćwiczeniach cielesnych. Siedząc w dawnych ławach, dzieci wcielą się w uczniów sprzed stu lat i na własnej skórze przekonają się, jak to dawniej w szkole bywało…

Czas: 45 min
Cena: 15 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)  

1DSC_6842.jpg
2DSC_6847.jpg
3DSC_6849.jpg
4DSC_6845.jpg
5DSC_6843.jpg
6DSC_6854.jpg
7DSC_6857.jpg
8DSC_6838.jpg
9DSC_6840.jpg

 

7. Jak Wojtek został strażakiem – z wizytą w remizie

Idealna lekcja dla wszystkich dzieci, które przez chwilę chcą poczuć się jak prawdziwi strażacy, a przy okazji dowiedzieć się, jak dawniej ludzie walczyli z ogniem i czego do tego używali. Uczniowie zobaczą zabytkowe mundury i hełmy, a także zapoznają się z dawnym sprzętem pożarniczym. Przypomną sobie również (tym razem jak najbardziej współczesne) numery alarmowe, które powinien znać każdy.

Czas: 45 min
Cena: 12 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)
Termin realizacji: maj-październik

 

DSC_7161.jpg
DSC_7162.jpg
DSC_7165.jpg
DSC_7168.jpg
DSC_7169.jpg
DSC_7171.jpg
DSC_7184.jpg
DSC_7189.jpg

 

8. Jak w ulu – spotkanie z pszczelarzem

Na terenach potężnej jeszcze w XVII w. Puszczy Sandomierskiej – jej borów jodłowych, świerkowych i zagajników lipowych – panowały doskonałe warunki dla działalności pszczół. Dlatego też w królewskich lasach Kotliny Sandomierskiej gęsto rozsiane były barcie, czyli ule zakładane w pniach żywych jeszcze, bardzo starych drzew przez bartników. Od poł. XIX w. pszczelarze zaczęli sami budować ule i ustawiać je przy swoich domostwach.

W trakcie zajęć prowadzonych przez doświadczonego pszczelarza uczestnicy poznają cały proces powstawania miodu oraz jego zdrowotne właściwości. Będą również degustować różnobarwne odmiany miodu. Na zakończenie wykonają świece z pszczelej węzy.

Czas: 60 min
Cena: 20 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)

 

9. Siła wiatru i wody – o młynarstwie w dawnej wsi

Wiatraki i młyny wodne to nieodłączny element krajobrazu dawnej wsi. Ich konstrukcje dzisiaj fascynują młodszych i starszych. Kiedyś służyły całej wiejskiej społeczności, gdyż mąka i różnego rodzaju kasze były podstawowym składnikiem pożywienia ludności mieszkającej na wsi.

Młodzi uczestnicy zajęć poznają tajemnice dawnych urządzeń mielniczych. Zobaczą pracę wiatraka oraz młyna wodnego i samodzielnie zmielą ziarno w żarnach i stępach.

Czas: 60 min
Cena: 12 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)

1DSC_0763.JPG
2DSC_6926.JPG
3DSC_5387.JPG
4MKL_20200114_2629.jpg
5MKL_20200114_2640.jpg
6MKL_20200114_2611.jpg
7MKL_20200114_2642.jpg
8MKL_20200114_2636.jpg
9MKL_20200114_2613.jpg

 

10. Kiecki w malowanej skrzyni – dawna wiejska moda

Strój był jednym z najistotniejszych elementów różnicujących społeczność wiejską na regionalne grupy etnograficzne. Zawierał precyzyjne informacje o jego właścicielu, dotyczące wieku, statusu społecznego i majątkowego, przynależności grupowej i regionalnej. Tradycyjny, odświętny ubiór Lasowiaków i Rzeszowiaków długo zachował się w swej archaicznej formie.

Uczestnicy lekcji poznają proces wytwarzania płótna, a także kanony mody panujące na XIX- i XX-wiecznej wsi oraz różnice w strojach ludowych Lasowiaków i Rzeszowiaków. Będą mieli okazję przebrać się za dawnego gospodarza lub gospodynię.

Czas: 60 min
Cena: 12 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)  

kiecki_w_malowanej_skrzyni-1.jpg
kiecki_w_malowanej_skrzyni-2.jpg
kiecki_w_malowanej_skrzyni-3.jpg
kiecki_w_malowanej_skrzyni-4.jpg

 

11. Jak mięta z macierzanką... - czyli zioła w magii, lecznictwie ludowym, obrzędach

Niegdyś zioła rosły w każdym ogródku, a wysuszone znajdowały się w każdej chałupie. Stosowane były przede wszystkim w lecznictwie i kuchni, ale również w magii. Współcześnie znamy bogatą gamę ziół, które nabywamy w sklepach zielarskich i aptekach, zapominając o tym, że niemal na każdym rogu możemy poczuć ich specyficzny i kojący zapach.

Uczestnicy zajęć zapoznają się ze sposobami pozyskiwania i przechowywania roślin zielarskich, a także obrzędami i zwyczajami związanymi z ich święceniem. Poznają również przeznaczenie poszczególnych rodzajów ziół. Spotkanie zakończy się degustacją herbatek ziołowych.

Czas: 90 min (lekcja odbywa się podczas zwiedzania skansenu)
Cena: 12 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)  

lecznicza_i_magiczna_moc_ziol-1.jpg
lecznicza_i_magiczna_moc_ziol-2.jpg
lecznicza_i_magiczna_moc_ziol-3.jpg
lecznicza_i_magiczna_moc_ziol-4.jpg
lecznicza_i_magiczna_moc_ziol-5.jpg
lecznicza_i_magiczna_moc_ziol-6.jpg

 

12. Ene, due, rabe… – dawne gry i zabawy

Dawniej na wsi dzieci nie miały wiele czasu na zabawę. Pomagały swoim rodzicom w różnych pracach gospodarskich i polowych. Ponieważ rodziców nie było stać na zabawki dla swych pociech, te m.in. wymyślały wiele zabaw i gier, które wiązały się z ruchem, śpiewem i recytacją. Do najpopularniejszych należały te, które naśladowały wiejskie zwierzęta.

Jeśli chcecie poznać ten barwny świat dziecięcej wyobraźni, odwiedźcie nas, a oprowadzimy Was po nim. Na świeżym powietrzu, przy jednej z zagród, nauczycie się tekstów wyliczanek, rymowanek oraz zasad wielu gier i zabaw sprzed stu lat.

Czas: 60 min
Cena: 12 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)  

1AF3362971.JPG
2AF3373366.JPG
3DSC_6808.jpg
4AF3362974.JPG
5DSC_6806.jpg

 

13. Ziarnko do ziarnka – znaczenie chleba w tradycji

Chleb od wieków stanowił główny pokarm ludzi. Był symbolem wszelkiego pożywienia, a także dostatku i pomyślności. W tradycji polskiej od najdawniejszych czasów uważany był za dar boży. Ten spożywany przez naszych przodków różnił się od współczesnego sposobem przygotowania, kształtem, smakiem i wartościami odżywczymi.

Podczas lekcji w zagrodzie uczniowie poznają prace polowe i gospodarskie, narzędzia i sprzęty służące do obróbki zboża, a także nauczą się rozróżniać różne jego gatunki. Dowiedzą się o ciekawych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba. Na koniec upieką tradycyjny przysmak – proziaki, a także będą delektować się smakiem wiejskiego chleba z masłem.

Czas: 60 min
Cena: 15 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)  

1.DSC_6782.jpg
2.DSC_6783.jpg
3. DSC_6786.jpg
4. DSC_6791.jpg
5.DSC_6792.jpg
6.DSC_6788.jpg
7.DSC_6798.jpg
8.DSC_6804.jpg
9.DSC_6802.jpg
10.DSC_6777.jpg
11.DSC_6781.jpg
12.DSC_6775.jpg