Dorośli

Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby odnaleźć swoje lasowiackie hobby!

1. Wycinanka z papieru – warsztaty

XIX-wieczna polska wycinanka z papieru to jeden ze sposobów dekoracji ścian izb wiejskich. Tworzono ją spontanicznie, bez kopiowania wzorów i rysowania. Na przestrzeni lat powstało wiele lokalnych stylów wycinanki, które ujmują swoją prostotą, bogactwem wzorów i pieczołowitością wykonania.

Podczas spotkania uczestnicy najpierw posłuchają opowieści na temat historii tego niecodziennego sposobu dekorowania ścian oraz na temat technik wykonywania wycinanek z papieru. W części praktycznej stworzą własne wycinanki, inspirując się archiwalnymi materiałami pomocniczymi.

Warsztaty dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas: 60 min
Cena: 10 zł/osoba lub 120 zł przy grupie liczącej mniej niż 12 osób (opłata nie obejmuje biletu wstępu do skansenu)

 

2. Kwiaty z bibuły – warsztaty

W dawnej Polsce w okresie wielkanocnym, kiedy natura dopiero budziła się do życia, gospodynie wykonywały sztuczne kwiaty, którymi przystrajały obrazy z wizerunkami świętych, stoły, domowe ołtarzyki i okoliczne kapliczki. Ozdoby wyrabiano z papieru i kolorowej, gofrowanej bibuły. Wśród papierowego kwiecia największą popularnością cieszyły się  róże, chryzantemy i rumianki.  

Uczestnicy zajęć poznają cele, sposoby, okoliczności oraz różne techniki wykonywania kwiatów z bibuły. Następnie własnoręcznie wykonają wiele kolorowych kwiatów.

Warsztaty dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas: 60 min
Cena: 10 zł/osoba lub 120 zł przy grupie liczącej mniej niż 12 osób (opłata nie obejmuje biletu wstępu do skansenu)

 

3. Ozdoby bożonarodzeniowe – warsztaty

Lasowiacy i Rzeszowiacy pięknie przystrajali izby w okresie Godnich Świąt. Wykorzystywali do tego dostępne materiały: papier, słomę, bibułę i opłatki. Z nich właśnie uczestnicy wyczarują wyjątkowe ozdoby świąteczne - m.in. jeżyki, łańcuchy i światy.

Warsztaty dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas: 60 min
Cena: 10 zł/osoba lub 120 zł przy grupie liczącej mniej niż 12 osób (opłata nie obejmuje biletu wstępu do skansenu)

 

4. Warsztaty garncarskie

Garncarstwo to popularne niegdyś rzemiosło polegające na wyrobie naczyń ceramicznych z wypalonej gliny, które toczone były najpierw w rękach, a później na kole garncarskim, po czym wypalane w specjalnym piecu. W ten sposób powstawały gliniane cudeńka: garnki, miski i dwojaki.

Uczestnicy warsztatów zwiedzą wnętrze pracowni, dowiedzą się, jak działa koło garncarskie, jakie funkcje pełniły różnorodne naczynia gliniane oraz jak je dekorowano. Każdy samodzielnie utoczy na kole oraz ulepi naczynia.

Warsztaty dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas: 90 min
Cena: 25 zł/osoba lub 300 zł przy grupie liczącej mniej niż 12 osób (opłata nie obejmuje biletu wstępu do skansenu)
Termin: od kwietnia do września

 

5. Warsztaty pszczelarskie

Na terenach potężnej jeszcze w XVII w. Puszczy Sandomierskiej – jej borów jodłowych, świerkowych i zagajników lipowych – panowały doskonałe warunki dla działalności pszczół. Dlatego też w królewskich lasach Kotliny Sandomierskiej gęsto rozsiane były barcie, czyli ule zakładane w pniach żywych jeszcze, bardzo starych drzew przez bartników. Od poł. XIX w. pszczelarze zaczęli sami budować ule i ustawiać je przy swoich domostwach.

Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się od doświadczonego pszczelarza, jak wygląda proces powstawania miodu i jakie są jego właściwości, a także wykonają świecę z węzy. Słodkim punktem programu warsztatów będzie degustacja różnobarwnych rodzajów miodu.

Warsztaty dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas: 60 min
Cena: 25 zł/osoba lub 300 zł przy grupie liczącej mniej niż 12 osób (opłata nie obejmuje biletu wstępu do skansenu)